O kobietach - dla kobiet

Żona, matka, alkoholiczka

Gdy myślimy "alkoholizm", najczęściej staje nam przed oczami widok ubrudzonego pijaczka, sterczącego pod sklepem w nadziei na kolejną flaszkę. Ale ów stereotyp znacząco odbiega od realiów problemu. Bo piją wszyscy, także kobiety. I to coraz częściej...

Pewien wzrost można zaobserwować na przestrzeni ostatnich 10 lat - mówi terapeuta uzależnień, Wojciech Kurzępa. - Kiedyś na 100 pacjentów około 20-25 proc. to były kobiety, dziś jest ich około 40 proc.

Czytaj więcej...

Sekrety kobiet

Co takiego z nami jest, że tak często potulnie czekamy, aż utoniemy? Chyba wiem: kobiety są mistrzyniami adaptacji. Historie moich pacjentek alkoholiczek dowodzą, że kobiety potrafią przyzwyczaić się do najgorszych sytuacji.

Kobiety są z powodu swej złożonej fizjologii bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu niż mężczyźni. Krócej i w sumie mniej muszą pić, by osiągnąć zaawansowaną, ciężką fazę choroby.

Czytaj więcej...

Motyl w Nikaragui - Rozmowa z Ewą Woydyłło

Rozmowa z Ewą Woydyłło przeprowadzona przez ks. Jacka Krzewickiego i Macieja Zdziarskiego, która znajdzie się w książce - zbiorze wywiadów z uczestnikami konferencji "Uzależnienia u kobiet - diagnoza, terapia, specyfika podejść terapeutycznych".

Motyl musiał przelecieć w Nikaragui, żeby pewna kobieta obudziła się z lękiem o przyszłość i pomyślała, że od dziś zmieni coś w życiu.

Motyl w Nikaragui?

Tak. Pewna kobieta przyszła do mnie niedawno i powiedziała: "Ewa, ty tego nie pamiętasz, jedenaście lat temu zgłosiłam się na terapię. I tylko tobie zawdzięczam, że wytrzeźwiałam." To miłe, ale jednak nieprawdziwe. Trzeźwienie nie jest prostym, linearnym procesem. Nauczyciel znajdzie się, gdy uczeń jest gotowy.

Czytaj więcej...

Rola kobiet w początkach AA

Fragmenty książki pt. "Doktor Bob i dobrzy weterani".

Może zachęci Cię to do przeczytania całości.

W początkach AA żony odegrały niezwykle ważną rolę. Wcale nie jest przesadą stwierdzenie, że gdyby nie one, to AA pewnie w ogóle by nie powstało.

  • Po pierwsze, to właśnie żony najczęściej szukały pomocy dla swoich mężów - Tak jak uczyniła to Anne, udając się do Grupy Oksfordzkiej.
  • Po drugie, pomagały one w organizowaniu mitingów, udostępniały swoje domy zdrowiejącym alkoholikom, niosły posłanie Dwunastego kroku; i uważały się za uczestniczki Wspólnoty w tym samym stopniu, co ich mężowie.

Czytaj więcej...