Dla ducha

Zasady życia według Dalajlamy

"Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko".
Otwierając serce na drugiego człowieka, możemy otrzymać w zamian ból i cierpienie. Podejmując wyzwanie, narażamy się na porażkę. Każda decyzja w naszym życiu powoduje pojawienie się opcji cierpienia. Czy to znaczy jednak, że nie warto podejmować ryzyka? Myślę, że lepiej narazić się na cierpienie, niż zamknąć w czterech ścianach swojego wewnętrznego świata i odgrodzić od ludzi.

Czytaj więcej...

Trudności do pokonania

Trudno biednemu człowiekowi być szlachetnym.

Trudno jest dumnemu człowiekowi uczyć się Drogi ku Oświeceniu.

Trudno jest dążyć do Oświecenia za cenę poświęcenia się.

Czytaj więcej...

Szczęśliwy pacjent

Dwóch mężczyzn, obaj bardzo chorzy, byli w tym samym pokoju, w szpitalu.

Jednemu wolno było siadać na łóżku, każdego popołudnia na godzinę, żeby ułatwić mu odprowadzenie wody z płuc. Jego łóżko było na wprost jedynego okna. Drugi musiał cały czas leżeć na wznak. Obaj rozmawiali godzinami. Rozmawiali o swoich kobietach, rodzinach, domach, pracy, pobycie w wojsku, gdzie byli na wakacjach.

Czytaj więcej...

Szczęście jest przywilejem

"Szczęście jest przywilejem - pielęgnuj je" - Elbert Hubbard.

Wszyscy ludzie dążą do szczęścia. Nikt z nas nie chce być smutny i przygnębiony. Każdy z nas miał okazję spotkać ludzi, którzy są zawsze szczęśliwi, nawet gdy życie wystawia ich na bolesne próby. Nie twierdzę, że szczęśliwi ludzie nie odczuwają żalu, smutku czy przygnębienia, oni po prostu nie pozwalają tym uczuciom przejąć kontroli nad swoim życiem. Oto 21 zwyczajów szczęśliwych ludzi:

Czytaj więcej...