Książki, które warto przeczytać

"Anonimowi Alkoholicy"

Podstawowy tekst programu AA zdrowienia z alkoholizmu, którego posłanie zostało niezmienione od prawie siedemdziesięciu lat. Od chwili, gdy ukazało się pierwsze wydanie książki w 1939 roku program w niej zawarty pomógł milionom mężczyzn i kobiet na całym świecie powracać do zdrowia i godnie żyć. Od tytułu tej książki, zwanej także Wielką Księgą, wzięła nazwę Wspólnota Anonimowych Alkoholików. W tym wydaniu zamieszczono 7 historii osobistych polskich AA ukazujących proces zdrowienia, czyli rozwoju duchowego w oparciu o program 12 Kroków AA.

Zamawiać w BSK (Biuro Służby Krajowej AA) [e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | lub tel: 022 828 04 94] lub przez internet: tutaj.

"Doktor Bob i dobrzy weterani"

Anonimowi Alkoholicy , ze względu na swoją specyficzną naturę nie mogli powstać dzięki tylko jednej osobie - sednem Wspólnoty jest dzielenie się. Zatem o Billu W. i Doktorze Bobie mówi się jako o jej współzałożycielach. Jednakże jak dotąd chirurg z Akron pozostaje mniej znaną postacią niż jego partner. Niniejsza książka ma na celu, w możliwie najpełniejszy sposób, przedstawienie postaci Doktora Boba . Historia współzałożyciela AA przeplata się z ekscytującymi i burzliwymi historiami pierwszych uczestników i pionierskich grup AA na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Zamawiać w BSK (Biuro Służby Krajowej AA) [e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | lub tel: 022 828 04 94] lub przez internet: tutaj.

"Jak to widzi Bill"

Tom zawiera kilkaset wyjątków zaczerpniętych z naszej literatury, a dotyczących niemal wszystkich aspektów życia w AA. Na książkę składają się teksty zaczerpnięte z takich pozycji jak "Anonimowi Alkoholicy", "Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji", "Anonimowi Alkoholicy wkraczają w dojrzałość", a także fragmenty wypowiedzi Billa W. Na łamach "Grapevine" i jego prywatnej korespondencji. Mogą one posłużyć za materiał do indywidualnej refleksji, a także zainspirować twórczą wymianę poglądów w grupie AA. Głęboko wierzymy, że myśli założyciela Wspólnoty AA staną się busolą na drodze ku trzeźwości.

Zamawiać w BSK (Biuro Służby Krajowej AA) [e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | lub tel: 022 828 04 94] lub przez internet: tutaj.

"Życie w trzeźwości"

Co robią Anonimowi Alkoholicy, żeby nie pić. Praktyczne sposoby, jak żyć w trzeźwości godzina po godzinie, dzień po dniu, łatwe do realizacji w domu, pracy czy na spotkaniach towarzyskich.

Zamawiać w BSK (Biuro Służby Krajowej AA) [e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | lub tel: 022 828 04 94] lub przez internet: tutaj.

"Anonimowi alkoholicy wkraczją w dojrzałość"

Książka ta przeznaczona jest dla wszystkich pragnących wiedzieć, jakie były początki Wspólnoty AA, jak wykształciły się Kroki i Tradycje oraz ukazuje niezwykłą siłę oddziaływania AA na całym świecie. W pierwszej części przedstawiona jest historyczna konwencja w St.Louis z okazji 20 lecia AA, gdzie Wspólnota AA przyjęła odpowiedzialność za wszystkie swoje sprawy. Druga część zawiera wystąpienia Billa W. dotyczące Trzech Legatów Zdrowienia, Jedności, Służby; trzecia zaś głosy przyjaciół AA, duchownych, lekarzy, prawników.

Zamawiać w BSK (Biuro Służby Krajowej AA) [e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | lub tel: 022 828 04 94] lub przez internet: tutaj.

"12 kroków ze sponsorem"

Sponsorowanie należy do najowocniejszych i najtrwalszych tradycji AA. Jest doświadczeniem głęboko osobistym, w trakcie którego każda ze stron wnosi do związku swoje mocne i słabe punkty. Książka przedstawia praktyczną i teoretyczną stronę procesu sponsorowania.

(zakup przez internet)

Wiktor Osiatyński - "REHAB"

"Rehab" to przesłanie, świadectwo dla wszystkich, którzy borykają się z alkoholizmem, a także dla tych, którzy starają się tę chorobę zrozumieć. To książka o problemach czekających osobę, która chce przestać pić, o pytaniach, które musi sobie zadać, o odpowiedziach, które musi znaleźć, i o nadziei na poprawę.

Wiktor Osiatyński - "Alkoholizm, grzech czy choroba"

Tytułowe pytanie Osiatyński zadał tylko retorycznie. Jest jasne, że dla niego to choroba, a tytuł ma podważyć kładący się na alkoholizmie stygmat. To czytelnik ma sobie zadać to pytanie, żeby sprawdzić, jak głęboko tkwi w nim poczucie wstydu wobec tej choroby. Ma to zapewne pomóc alkoholikom wyzwolić się spod działania tego krępującego ruchy uczucia i rozbudzić nadzieję, że taki życiowy defekt naprawdę da się leczyć. Książka cały czas balansuje na granicy między opisem alkoholizmu z dwóch odmiennych pozycji: AA i nauki (w tym głównie medycyny i psychologii). Autor przekonuje, że oba te podejścia wnoszą coś ważnego i najlepsze skutki w terapii dają zastosowane razem. Atmosfera książki jest mieszanką tych ujęć. "Wykład" o alkoholizmie Osiatyński prowadzi pewnie i jasno, jak zdolny i doświadczony akademik, ale nie wpada na rafy zbędnego teoretyzowania. Zamiast tego wypełnia treść konkretami i charakterystycznym jasnym tonem, ewidentnie zapożyczonymi od ruchu Anonimowych Alkoholików. Podobnie jak w terapii, także w tekście takie połączenie sprawdza się wyśmienicie. Niezwykłość samego alkoholizmu, jak i programu AA nie jest bowiem wcale mniej frapująca niż przygody Alicji w Krainie Czarów. Tu także pełno głębokich paradoksów i odniesień do normalnego życia. "Grzech czy choroba" przedstawia alkoholizm nie od strony osobistych dramatów, tylko jako złożone zjawisko, z którego wyjściem jest zadziwiający proces rozwoju. "Głównym bohaterem" jest właśnie ten proces budowania życia na nowych, zdrowych podstawach, dlatego nie trzeba być szczególnie zainteresowanym problematyką uzależnień, żeby ją zrozumieć. To rzeczywiście książka bardziej o życiu niż o piciu.

Wiktor Osiatyński - "Alkoholizm - i grzech i choroba i ..."

Dawno, dawno temu Wiktor Osiatyński napisał książkę pod tytułem "Alkoholizm. Grzech czy choroba?". Wynikało z niej niezbicie, że alkoholizm jest chorobą, a nie grzechem. Po kilkunastu latach autor wrócił do tematu i obecnie twierdzi, że alkoholizm to zarówno choroba, jak i grzech, ale także coś jeszcze i stąd właśnie spójnik oraz trzy kropki kończące tytuł.Do przewidzenia było, że to, czym jeszcze jest alkoholizm (poza grzechem i chorobą), jest najważniejsze. Osiatyński uważa, że każdy alkoholik (a nawet każdy człowiek uzależniony od czegokolwiek) ma przede wszystkim pewien niedobór określonych umiejętności życiowych i tu właśnie tkwi przyczyna problemu - także z powrotem do zdrowia. Autor, doktor nauk prawnych i socjologii, zawarł w swojej książce Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików, wraz z jego dość dokładnym omówieniem i wskazówkami odnośnie do praktycznej realizacji, będący skutecznym narzędziem leczenia alkoholizmu na całym świecie. Na tym właśnie programie opierają się prawie wszystkie nowoczesne terapie uzależnień. Co ciekawe, Osiatyński dowodzi, że Program 12 Kroków AA bardzo dobrze sprawdza się także przy innych uzależnieniach, a nawet w przypadku zaburzeń zupełnie innego typu, na przykład w depresjach czy niektórych nerwicach. I to właśnie czyni z tej książki pozycję wartą uwagi. 

Rowan Marina - "Mam na imię Marina i jestem alkoholiczką"

Oczywiście, granica między piciem towarzyskim a uzależnieniem jest płynna. Nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Gdzie właściwie kończy się picie towarzyskie, a zaczyna problem alkoholowy? Istnieje jednak pewna pomocna wskazówka. Brzmi ona następująco: JEŻELI POTRZEBUJESZ ALKOHOLU, ŻEBY BYĆ TOWARZYSKIM, NIE JEST TO JUŻ PICIE TOWARZYSKIE. Jest to opowieść o F-10. To nie bohater science fiction. To medyczny symbol coraz częściej spotykany na drukach L-4, symbol choroby, która stała się plagą dwudziestego wieku i na którą cierpi co siódmy obywatel naszej planety. Choroba ta nosi nazwę zespół uzależnienia od alkoholu, inaczej-alkoholizm. Tę książkę napisała kobieta, która przez dwadzieścia cztery lata swojego życia codziennie wieczorem wypijała kilka drinków, aż w wieku czterdziestu dwóch lat znalazła się na oddziale odwykowym z całkowicie wyniszczonym systemem nerwowym. Autorka ukończyła dwa fakultety, ma męża, dziecko, mieszkanie, a więc mitem jest że alkoholiczka to osoba, która brudna i zaniedbana śpi w rowie lub na dworcowej ławce.Jest to książka o poszukiwaniu własnej tożsamości i o tym, jak trudno odnaleźć się w nowym,trzeźwym życiu. Jest to również opowieść o pojmowaniu dobra i zła, a także o odpowiedzialności za własne czyny i za drugiego człowieka. Jest to też opowieść o miłości...

ZYSK I S-KA, wydanie1999.r ISBN: 83-7150-719-4 Format: 12x19cm, 207 stron Oprawa: Miękka 

Ewa Woydyłło - "Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień"

Oczywiście, granica między piciem towarzyskim a uzależnieniem jest płynna. Nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Gdzie właściwie kończy się picie towarzyskie, a zaczyna problem alkoholowy? Istnieje jednak pewna pomocna wskazówka. Brzmi ona następująco: JEŻELI POTRZEBUJESZ ALKOHOLU, ŻEBY BYĆ TOWARZYSKIM, NIE JEST TO JUŻ PICIE TOWARZYSKIE.

Ewa Woydyłło - "Podnieś głowę"

Jaki im zawód sprawiamy - swymi łzami i migrenami, które rozłupują czaszkę na pół; depresją, która nie pozwala zwlec się z łóżka, żeby pozmywać naczynia; niemocą, z powodu której dziś nie będzie obiadu. Czujemy głęboko pod pępkiem ten ich wyrzut i same siebie gotowe jesteśmy bić po twarzy. W końcu ze spuszczoną głową zmuszamy się do wysiłku - jeszcze trochę, jeszcze ileś lat. Aż dzieci podrosną. Aż coś się stanie. No to niech się wreszcie stanie. Podnieś głowę.

Ewa Woydyłło - "Początek drogi. Wykłady psychologa na Oddziale Odwykowym"

Zbiór dwunastu wykładów stanowiących integralną część programu terapeutycznego opartego na połączeniu gruntownej edukacji o chorobie alkoholowej z terapią grupową i elementami psychoterapii indywidualnej oraz na jak najszybszym aktywnym włączeniu się do uczestnictwa we wspólnocie Anonimowych Alkoholików. Cykl pomyślany jako zestaw tematów do przemyśleń, dyskusji i do rozpoczęcia pracy nad sobą.

Ewa Woydyłło - "Wyzdrowieć z uzależnienia"

Podszedł do jednych drzwi i usłyszał szepty, podszedł do drugich i dobiegły go szlochy, podszedł do trzecich, a tam wybuchy śmiechu. Tu wszedł i dobrze trafił, bo było to spotkanie Anonimowych Alkoholików. W sali, skąd dobiegały szepty, odbywał się mityng Al-Anon, a tam gdzie szlochy - DDA.

Ewa Woydyłło - "Sekrety kobiet"

Autorka pokazuje rzeczywistość na "tak" - uczy chcieć, pragnąć, wybaczać, oczekiwać, żądać, nazywać po imieniu, płakać bez wstydu, krzyczeć bez poczucia winy, być sobą bez strachu przed cudzą oceną. Uczy bycia kobietą. Demaskuje mity na temat związków sugerując realne sposoby budowania relacji między partnerami ("Jak kłócić się bez wrogości?", "Jak wybaczać?" "Jak wyrażać miłość i umieć przyjmować jej oznaki ze strony partnera?"). Pokazuje jak mimo różnic i konfliktów wspólnie przeżyć szczęśliwe życie.

Ewa Woydyłło - "Zgoda na siebie. Wykłady psychologa na oddziale odwykowym"

Tytuł Zgoda na siebie oddaje istotę zmiany, do osiągnięcia której ma dążyć człowiek stawiający pierwsze kroki w kierunku trwałej trzeźwości. "Jak to, przecież zgoda, to nie zmiana!" - ktoś mógłby zaprotestować. Otóż nie, paradoks jest tylko pozorny - bowiem "zgody na siebie" przeważnie alkoholikowi brak najbardziej. W każdym razie, na siebie trzeźwego, czyli "takiego, jakim po prostu jest", bez żadnych dodatków, sztuczek, używek czy bodźców mogących zmienić jego nastrój, świadomość, zachowanie, wygląd lub osobowość, a przede wszystkim wrażenie w oczach innych ludzi.

Bohdan T. Woronowicz - "Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu"

Książka jest adresowana do osób, które spotykają się z problemem alkoholizmu lub innych uzależnień wśród bliskich, przyjaciół, znajomych, a także do tych, którzy stykają się z tymi problemami z racji pracy - do lekarzy, psychologów, terapeutów, nauczycieli, osób duchownych, policjantów, pracodawców i innych. Można w niej znaleźć odpowiedź na wiele pytań dotyczących istoty i przebiegu uzależnień: alkoholizmu, narkomanii, nikotynizmu, hazardu, uzależnienia od jedzenia, od zakupów, od pracy, od komputera (internetu) i seksu. Zawarte w książce testy i pytania pomocnicze pozwolą czytelnikowi zorientować się czy ktoś z jego otoczenia, a może nawet on sam, nie ma przypadkiem problemu związanego z alkoholem (lub innymi uzależnieniami). Dość szerokie omówienie podstawowych zasad leczenia uzależnień oraz podanie adresów miejsc, pod którymi uzyska się pomoc - może okazać się bardzo przydatne w wyborze metody i miejsca leczenia.

Wydawca: Instytut Psychiatrii i Neurologii.

Bohdan T. Woronowicz - "Alkoholizm jest chorobą"

Publikacja opracowana na podstawie książki "Alkoholizm jako choroba". Autor, lekarz i terapeuta z dużym autorytetem w środowisku ludzi uzależnionych i ich bliskich, kierownik Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, omawia problematykę związaną z uzależnieniem od alkoholu m.in. wieloprzyczynową koncepcję powstawania alkoholizmu, sposoby identyfikacji osób z problemem alkoholowym oraz najnowsze metody leczenia. Książka dedykowana wszystkim, którzy jeszcze nie wiedzą czy chcą przestać pić i ich bliskim, a przeznaczona dla tych, którzy pomagają i tych, którzy chcą lepiej zrozumieć co dzieje się z osobą uzależnioną.

John M. Kelley - "Wychodzenie z mgły. Poradnik na pierwsze 90 dni trzeźwienia"

Jest to przewodnik, który dzień po dniu pomaga pacjentom w rozpoznawaniu i radzeniu sobie z objawami uzależnienia spowodowanymi abstynencją. Obejmują one objawy występujące po przeminięciu ostrego zespołu abstynencyjnego (PAW), zniewolenie związane z uzależnieniem i utratę nadziei i motywacji. Książka zawiera konkretne ćwiczenia i techniki radzenia sobie ze stresem pomagające osobie w okresie zdrowienia w zachowaniu trzeźwości dzień po dniu. Książka przeznaczona jest dla osób, które właśnie rozpoczęły proces zdrowienia, powróciły do procesu zdrowienia po nawrocie lub znajdują się w stresującym okresie procesu zdrowienia.

Bożena Snella-Mrozik - "Piekło nie ma dna"

Prawie niedostrzegany, a na pewno nierozpoznany i bagatelizowany problem alkoholizmu wśród kobiet został tu zanalizowany w rozmowach z alkoholiczkami. Wywiady z lekarkami, naukowcami, przedstawicielkami życia publicznego uświadamiają, iż do uzależnienia może dojść niezależnie od pochodzenia społecznego i sytuacji, w której znajdą się kobiety. Wstrząsające relacje ukazują, jak cienka jest linia dzieląca towarzyskie picie od uzależnienia od alkoholizmu, jak trudno uzmysłowić sobie stopień uzależnienia oraz jak wiele wysiłku, przy pomocy i wsparciu grup terapeutycznych, kosztuje powrót do zdrowia.

"Alkoholik to był dla mnie lump spod budki z piwem, alkoholiczka - pijana baba zaniedbująca dom i dzieci, najlepiej obdarta i niedomyta. A ja przecież dbałam o siebie, o męża, o synów, rodzinę, jeździłam samochodami, moi synowie świetnie się uczyli w doskonałych szkołach i na zagranicznych uniwersytetach. Słowem, ani ja, ani moje rozmówczynie w ogóle nie pasowałyśmy do stereotypowego obrazka, jaki miałam zakodowany pod hasłem alkoholik. A jednak to my jesteśmy alkoholiczkami, my jesteśmy chore na chorobę alkoholową, to my jesteśmy uzależnione od alkoholu. I to my nie pijemy".

Wydawca : Media Rodzina Poznań

Caroline Knapp - "Picie: Opowieść o miłości"

Każdy alkoholik przestaje kiedyś pić. Niektórym udaje się to jeszcze za życia. Piciorysy rzadko osiągają rozmiary powieści. Alkoholicy (niepijący) rzadko mają zawodowe przygotowanie do pisania. Tym większa zasługa Caroline Knapp, zwłaszcza, że dotyczy tematu, który całkiem niedawno był tabu: alkoholizmu kobiet.

Tomasz A Morris - "F10.2"

"F10.2" to książka o alkoholizmie, pisana przez bardzo inteligentnego, wrażliwego człowieka o wybitnym poczuciu humoru. Autor to dusza towarzystwa, facet którego obecność była gwarancją powodzenia każdej imprezy. Morris uczciwie, z dystansem znamionującym rasowego prozaika, opisuje blaski i cienie bezlitosnego wyścigu z samym sobą - nie retuszuje przyjemnej (a przynajmniej zabawnej) strony uzależnienia alkoholowego, ale i bez osłonek przedstawia proces przeistaczania się dobrej zabawy we wsysającą, pożerającą całe tygodnie, mroczną gardziel drzemiącego w każdym z nas i gotowego uderzyć nagle potwora.

"F10.2" to kliniczny kod syndromu uzależnienia alkoholowego. A jednak "F10.2" nie zawiera ani szczypty moralizatorstwa. Jest niezwykłej wartości świadectwem człowieka, który przeszedł przez wszystkie stadia choroby - aż po wkroczenie na ścieżkę ozdrowienia. Jednak - nawiązując do tradycji - nie pisze: "mam to już za sobą", wie bowiem, że alkoholizm to brzemię, które nieść trzeba do samego końca.

Mimo że temat jest tak poważny, książkę czyta się znakomicie. Humor, cięta ironia i autoironia pomagają autorowi rozświetlić najciemniejsze zakamarki duszy - w czym skutecznie wspiera go ponadczasowa Desiderata. "F10.2" bezsprzecznie skłania do głębokiej refleksji, uświadamia uniwersalność doświadczenia upadku. I podźwignięcia. Mottem książki jest łacińskie "Velle est posse" - chcieć to móc. 

Harold S. Kushner - "Kiedy złe rzeczy przydarzają się dobrym ludziom"

We wstępie autor pisze:

Jestem głęboko wierzącym człowiekiem, którego zraniło życie i chciałem napisać tę książkę - żeby ja można było oddać innemu zranionemu przez życie. Poprzez śmierć kogoś bliskiego, przez wypadek, chorobę, odepchnięcie czy rozczarowanie. Który w głębi serca wie, że jeśli istnieje sprawiedliwość na świecie, to zasłużył na coś lepszego niż los, który go spotkał. Co Bóg może dać takiemu człowiekowi"

W treści książki:

Bóg nie powoduje naszych nieszczęść. Niektóre spowodowane są przez zły los, inne przez złych ludzi, a jeszcze inne są po prostu nieuniknioną konsekwencją tego, że jesteśmy ludźmi, że jesteśmy śmiertelni i że żyjemy w świecie rządzonym przez nienaruszalne prawa natury. Bolesne rzeczy przydarzają się nam nie jako kara za grzechy, nie są one żadną częścią wspaniałego planu Boga. Ponieważ tragedie nie są wolą Boga, nie musimy czuć się zdradzeni przez Niego, gdy w nas uderza. [...]